wtorek, 31 maja 2016

Jadłospis na kółkach #1: Edukacja żywieniowa to pierwszy krok do sukcesu

Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe odżywianie jest niezbędnym elementem życia każdego człowieka. Dlatego też już od najmłodszych lat powinno uczyć się dzieci co i w jakich ilościach powinny jeść, aby wyrobić u nich pewne zdrowe nawyki żywieniowe.

Źródło: http://kingofwallpapers.com/food.html
Działania te określane są mianem edukacji żywieniowej, czyli długotrwałego procesu polegającego na systematycznym przekazywaniu wiedzy o żywności i żywieniu. Sukcesywne nabywanie i korekta wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia pozwala na kształtowanie właściwych postaw żywieniowych i umiejętności, które, właściwie realizowane, pozytywnie wpływają na zdrowie każdego człowieka.

My również postanowiliśmy zrobić krok w tym kierunku. Co jakiś czas będziemy przygotowywać dla Was notki o żywieniu skierowane przede wszystkim do osób z niepełnosprawnością, ponieważ mało jest jakichkolwiek źródeł poruszających ten bardzo ważny temat.

tekst: Olga Fijałkowska



sobota, 28 maja 2016

Dzieciństwo bez barier! Nowy projekt na rzecz aktywnego rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością!


Dostaliśmy dotacje! Co prawda bardzo okrojoną jednak "Dzieciństwo bez barier" Kujawsko-Pomorskie rusza! Już wkrótce info o rekrutacji!
Projekt będzie miał na celu przyjrzenie się aktywnemu rodzicielstwu osób niepełnosprawnych i niezwykłemu czasowi dzieciństwa z niezwykłymi rodzicami. Zastanowimy się również jak te niezwykłości wykorzystać w zwykłym świecie. Zaprosimy Was drodzy rodzice na warsztaty, zajmiemy się Waszymi pociechami i wspólnie zrobimy wiele dobrego dla nas samych!
:) W całą aferę zamieszani są:
- lider projektu: Fundacja Jedyna Taka
- partnerzy: Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Stowarzyszenie Progres oraz PUC Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek

Więcej informacji już wkrótce, a tymczasem SZUKAMY WOLONTARIUSZY !!! do rzeczy różnych, projektowych
:)
 

poniedziałek, 23 maja 2016

Do odważnych świat należy.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad kruchością ludzkiego życia? Nad tym jak je poskładać, zacząć od nowa kiedy wszystko wywraca się do góry nogami i zmienia o sto osiemdziesiąt stopni?

Jak wrócić do codzienności, którą ktoś chciał nam odebrać? Jak poradzić sobie z przeciwnościami, które los każdego dnia stawia na naszej drodze?

Tych pytań jest wiele, jednak tak naprawdę nie ma na nie idealnej odpowiedzi. 

fot. Dawid Fuz
Każdy z nas jest inny, ma swój sposób na radzenie sobie z problemami, osiąganie sukcesów, funkcjonowanie w społeczeństwie i co najważniejsze na przyjmowanie życia takim jakim jest.

Ale czy można się nim cieszyć w przypadku niepełnosprawności? Czy już sam ten stan nie jest powodem zamknięcia się w sobie i odizolowania od świata, który czasami i tak nas nie akceptuje?

Nam w tym przypadku nasuwa się tylko jedno. Niepełnosprawność to nie wyrok, a wszystkie ograniczenia są tylko w głowie. 

fot. Szymon Siwak
Bo czy poruszając się np. na wózku musimy zrezygnować z naszych marzeń i normalności? Czy niepełnosprawność narządu wzroku i słuchu sprawia, że jesteśmy gorsi bo nie możemy komunikować się ze światem tak jak inni?

Oczywiście, że nie. Osoby z niepełnosprawnością to zwykli ludzie, którzy chcą żyć, kochać, być kochanymi, spełniać marzenia i realizować się w życiu.

Tak jak każdy osiągają sukcesy, zaliczają wzloty i upadki, które czasami jeszcze bardziej nas wszystkich motywują do działania, a niekiedy sprawiają, że dajemy sobie z czymś spokój.

Każde doświadczenie kształtuje nasze życie, ma swój cel i czasami zmienia nasz tok myślenia. W życiu nic nie dzieje się bez przyczyny, ale najważniejsze jest to aby się nie poddawać i iść do przodu, bo życie jest tylko jedno i trzeba wyciskać je jak cytrynę.

fot. Szymon Siwak

wtorek, 17 maja 2016

Głosowanie na Miss Polski na Wózku 2016


7. maja rozpoczęło się głosowanie na kandydatki do tytułu Miss Polski na Wózku 2016, które potrwa jeszcze tylko 14 dni, czyli do 31 maja.

W tym roku Fundacja Jedyna Taka - organizator tego niezwykłego konkursu piękności, wprowadziła pewne zmiany. Zgodnie z nimi tylko dwie kandydatki z największą ilością głosów przejdą do dalszego etapu, dziesięć kolejnych zostanie wybranych przez jury.

W konkursie udział bierze 41 kobiet z całej Polski. Każda z nich jest inna, wyjątkowa, ale wszystkie mają wspólny cel - chcą zmieniać wizerunek osób z niepełnosprawnością. Pokazać, że pomimo barier można żyć aktywnie, dbać o siebie, kochać i być kochanym. Uświadomić społeczeństwu, że wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi, zasługującymi na szacunek i możliwość pełnoprawnego uczestnictwa w życiu codziennym.

Serdecznie zachęcamy do wspierania swoich faworytek. Wystarczy wejść na http://jedyna-taka.pl/uczestniczki.html i zagłosować. Można to robić codziennie za pomocą SONDY SMS oraz głosowania e-mail.

Kto wie, może to właśnie Twoja faworytka zostanie Miss Polski na Wózku 2016?


Życzymy powodzenia wszystkim kandydatkom i z niecierpliwością czekamy na pierwsze spotkanie z dwunastoma finalistkami.























Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...