wtorek, 31 stycznia 2017

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością w spółkach cywilnych i na otwartym rynku pracy!


PFRON rusza z realizacją dwóch programów, które mają zapewnić aktywizację osób z niepełnosprawnością tj. Program „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej.” oraz program „Praca – Integracja”. Pierwszy z nich ma na celu zwiększenie wskaźnika zatrudnienia w administracji publicznej, natomiast drugi na otwartym rynku pracy w przedsiębiorstwach, które zatrudniają mniej niż 6 proc. osób z niepełnosprawnością.

Współpraca z instytucjami publicznymi i spółkami Skarbu Państwa...
Aktualnie PFRON szuka i prowadzi rozmowy z instytucjami publicznymi i spółkami Skarbu Państwa, bo to właśnie do nich są skierowane obydwa projekty. Działania przewidziane w tych projektach mają na celu poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnością na obecnym rynku pracy.

Cały czas programy wdrażane są w życie, dlatego nie ma jeszcze szczegółowych i dokładnych informacji z kim PFRON zawiera porozumienia, dotyczące zatrudnienia ostatecznych uczestników. Wiadomo tylko tyle, że beneficjent będzie pracował w podległej jednostce danej organizacji, która podejmie współpracę z PFRON. Przed zatrudnieniem będą brane pod uwagę kwalifikacje danej osoby, która później zatrudniona będzie na takich samych warunkach jak inni pełnosprawni pracownicy.

Warto również zauważyć, że do realizacji programów nie powstaną nowe etaty, lecz zostaną wykorzystane te, z których jednostki publiczne nie korzystają, czyli są tzw. „miejscami wolnymi”.

Szansa dla osób z niepełnosprawnością...
Programy te, chcą, aby zmienić wizerunek osób z niepełnosprawnością na bardziej korzystny, które do tej pory albo nie znajdowały dla siebie odpowiednich ofert pracy, albo też były przydzielane do najprostszych, nierozwijających prac. W I kwartale 2016 roku nasz współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością na tle Unii Europejskiej wypadł bardzo mizernie. Wynosił on 27,4%, natomiast średnia unijna to 45%. Na poprawę sytuacji nie miało wpływu nawet coraz wyższe wykształcenie osób z niepełnosprawnością. PFRON ma nadzieję, że te programy pozwolą zacząć osobom z niepełnosprawnością efektywne życie na rynku pracy i otworzą na nich pracodawców.

Pracodawca Roku
Każdy pracodawca, który zatrudni w swojej organizacji dużą liczbę osób z niepełnosprawnością, będzie miał szansę na otrzymanie statuetki Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i wyróżnienie w konkursie „Pracodawca Roku”. Statuetka jest przyznawana przede wszystkim pracodawcom, którzy mają najlepszą opinię wśród swoich pracowników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...