Źródło: m.deon.pl/
Głównym zadaniem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów przez umożliwienie im uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej.
Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019 skierowany jest do:
- dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności
- oraz osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
których członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę, wymagają wsparcia w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w sprawowaniu opieki oraz podniesienia swoich umiejętności i wiedzy w zakresie opieki na tym osobami.
Program adresowany jest do gmin i powiatów. Zakłada finansowe wsparcie samorządów (do 80 proc. kosztów realizacja zadania) w zakresie świadczenia opieki wytchnieniowej – w formie:
- pobytu dziennego (świadczenie opieki wytchnieniowej skierowane będzie do opiekunów, którzy nie korzystają z innych form usług w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej),
- pobytu całodobowego (w ośrodkach wsparcia posiadających miejsca całodobowego pobytu, w mieszkaniach chronionych),
- lub w formie poradnictwa specjalistycznego (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.
Do wykorzystania w trzech modułach opiekunowie będą mieli 14 dni dla opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego oraz limit 240 godzin dla opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego oraz wsparcia poprzez specjalistyczne poradnictwo.
Gmina/powiat mogą składać wniosek o dofinansowanie do właściwego wojewody do 30 kwietnia 2019 r.
Z kolei wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego do 17 maja 2019 r.
Ów Minister dokonuje ostatecznej weryfikacji i zatwierdzenia wniosków złożonych przez wojewodów w terminie do 31 maja 2019 r.
Szczegóły gov.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz