wtorek, 14 października 2014

Niepełnosprawni- ekstremalnie!


Moda na sporty ekstremalne nie przemija – nagły skok adrenaliny, poczucie utraty kontroli i natychmiastowe zyskanie świadomości, że to od naszej silnej woli zależy czy przetrwamy. Sporty ekstremalne mają to coś! Nic więc dziwnego, że coraz częściej interesują się nimi osoby niepełnosprawne. Oto krótki przewodnik po najciekawszych wyzwaniach – dostępnych dla każdego!

 autor: Sylwia Wampi Błach- Fundacja Jedyna Taka

Skok tandemowy osoby jeżdżącej na wózku, Olga Fijałkowska, Fundacja Jedyna Taka
fot. Paweł Nałęcz, archiwum Fundacji Jedyna Taka

Skaczemy?

Gdy pada hasło „sport ekstremalny”, najczęściej przychodzą nam do głowy różne skoki – przede wszystkim na bungee czy ze spadochronem. Wbrew pozorom – osoby niepełnosprawne ruchowo też skaczą!
Możliwości jest wiele – w zależności od schorzeń. Głównymi dyskwalifikującymi czynnikami są znaczące problemy z kręgosłupem oraz, w przypadku bungee, przykurcze. Poza tym – hulaj dusza, piekła nie ma!
Dowód? Olga Fijałkowska, Miss Polski na wózku 2013 wykonała skok ze spadochronem… w tandemie. Choć niepełnosprawna, to odpowiednio przygotowana psychicznie, dzięki specjalnej uprzęży – mogła przeżyć coś tak ekstremalnego.

Zjeżdżamy?

Wózkers na nartach – niemożliwe! Czyżby?
Dzięki ciągle rozwijającej się technologii, osoby niepełnosprawne mogą spróbować sportów zimowych. Wszystko dzięki urządzeniu nazywającymi się: mono-ski. Tym razem podstawą są silne ręce – dlatego poleca się te sporty głównie osobom, których niepełnosprawność dotknęła tylko nóg. Możliwości sprzętowe są, ale by móc z nich korzystać – trzeba jeszcze znaleźć odpowiedni teren. Na szczęście ostatnio w Polsce wiele się zmienia na rzecz niepełnosprawnych i pojawiają się przystosowane stoki narciarskie. Jednym z wyciągów znanych na całą Polskę jest Biały Jar. Ułatwiony przewóz wózków inwalidzkich, specjalne podesty, wyprzęgane siedziska – to tylko część przystosowań, które ułatwią życie osobom szukającym ekstremalnych doznań.

A może pod wodę?

Ekstremalne nie musi oznaczać szybkie i gwałtowne. Od pewnego czasu coraz większą popularnością wśród niepełnosprawnych cieszy się nurkowanie. Jedną z promujących ten sport dziewczyn jest Marzena Gawrijałek, tegoroczna finalistka Miss Polski na wózku.
Główną zaletą nurkowania jest całkowita swoboda poruszania i poczucie wolności, tak rzadko odczuwane przez osoby ograniczone ruchowo. Nie potrzeba też wiele wysiłku, by rozpocząć tę przygodę – w Polsce pojawia się coraz więcej ośrodków, które szkolą niepełnosprawnych. Odwaga – to główny wymóg. Czy jesteś w stanie wytrzymać pod wodą bez ataku paniki, kontrolować oddech i ufać instruktorom?

Ekstremalnie, ale z głową

Sporty ekstremalne stają się ogólnodostępne – to znana prawda. Tym bardziej jednak trzeba uważać komu się ufa. Jeśli poczułeś się zainspirowany i chcesz spróbować czegoś nowego – poświęć czas na znalezienie polecanego ośrodka. Nie bój się mówić o swoich ograniczeniach fizycznych. Całkowita szczerość pozwoli instruktorom tak przystosować sprzęt, by nie stała ci się żadna krzywda. A kto wie – może wtedy jednorazowa przygoda przerodzi się w prawdziwą pasję?
autor: Sylwia Wampi Błach- Fundacja Jedyna Taka

1 komentarz:

  1. Uwielbiam ekstremalne przygody. Ostatnio, mimo niepełnosprawności (URK) . Spełniłam swoje marzenie, pojechałam na ścigaczu. To było coś extra, niemożliwe. Ale jednak, niepełnosprawność nie ogranicza nas w spełnieniu marzeń. Wystarczy, chęć, odwaga.. A reszta, to już tylko czysta kwestia zabezpieczenia i bziuuum. :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...