środa, 22 października 2014

Prawo jazdy dla każdego



Prawo jazdy dla każdego
autor:Sylwia Błach- Fundacja Jedyna Taka 

Świat idzie naprzód – a co za tym idzie technologia robi coraz większe postępy w ułatwianiu życia osobom niepełnosprawnym ruchowo. Oprócz przystosowywań w postaci coraz lepszych wózków i sprzętów rehabilitacyjnych, nacisk kładzie się także na poprawę komfortu podróżowania. I choć robienie prawa jazdy przez osobę niepełnosprawną dziwi coraz mniej, to ciągle brakuje uświadomienia głównym zainteresowanym jak wiele opcji mają. Póki masz trochę sił w rękach by się poruszać – możesz zawalczyć o prawo jazdy. Oto kilka wskazówek!
na zdjęciu: Olga Fijałkowska- Miss Polski na wózku 2014

Słabsze nogi to nie problem!
Często ograniczona sprawność ruchowa wynika ze słabych nóg lub wręcz całkowitego braku czucia w nich. W dzisiejszych czasach – to nie jest problem. Dzięki dostosowaniom współczesne samochody można obsługiwać wyłącznie za pomocą rąk. Mając więc sprawne ręce – nie musimy o nic się martwić. Warto rozejrzeć się za szkołą prowadzącą kursy jazdy dla osób niepełnosprawnych – będziemy mogli uczyć się na odpowiednio przystosowanym samochodzie, a i instruktorzy znają odpowiednie sztuczki ułatwiające prowadzenie pojazdu.

Gdy słabe jest całe ciało
Problem pojawia się gdy słabe jest całe ciało. Jeśli jednak osoba niepełnosprawna jest nadal w stanie poruszać rękoma – nie powinna się martwić. Sytuacja nie jest tak różowa, ale nadal do ogarnięcia. Warto wiedzieć, że na świecie coraz częściej produkowane są samochody, które można prowadzić bezpośrednio z poziomu wózka. W ten sposób omijamy najgorszy problem – fakt, że trzeba się przesiąść na fotel. Całe sterowanie znajduje się w rękach, najczęściej w małej specjalnej kierownicy.
Niestety, w Polsce nie ma jeszcze szkoły jazdy, która posiadałaby tak przystosowany samochód. Pozostaje wierzyć, że to kwestia czasu i pamiętać o jednej rzeczy...
na zdjęciu: Weronika Wróbel- II Wicemiss Polski na wózku 2013

Warto wiedzieć!
Warto wiedzieć, że osoba niepełnosprawna może się szkolić oraz zdawać na swoim własnym samochodzie. Jeśli więc uda nam się zdobyć odpowiednio przystosowany samochód – mamy prawo na nim się uczyć. Jest to związane z kilkoma utrudnieniami. O ile sam egzamin przebiega bez problemu, to na czas kursu trzeba zamontować w samochodzie odpowiednie oprzyrządowanie, przede wszystkim hamulec dla instruktora. Jednak z doświadczenia wiem, że szkołom zależy na klientach i nie widzą w tym problemu.
Pamiętajmy też, że możemy szkolić się w dowolnej szkole, która nas zechce przyjąć. Jeśli mamy swój samochód (lub nie potrzebujemy specjalnych udogodnień) – nie musimy szukać szkoły odpowiednio przystosowanej dla niepełnosprawnych.
A na koniec – niespodzianka. Osoby niepełnosprawne mają zniżkę na egzamin.
Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że każdy może zawalczyć o prawko? Gdyby tylko fundusze nie były najczęstszą barierą...

4 komentarze:

  1. Wygląda świetnie w samochodzie! To Ci odpowiada! Proszę wziąć pod uwagę, że można dostać prawo jazdy, którego nie można wypisać karę na Ukrainie. Wszystkie dane przeczytać tutaj prawojazdy.vidnazhitelstvo.com. Życzę bezpłatne drogi bez korków!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Żeby móc poruszać się pojazdami, należy wcześniej zdać egzamin na prawo jazdy. Nawet gdy to się stanie, musimy jeździć, przestrzegając wszystkich zasad ruchu drogowego. Jeśli będzie inaczej, najprawdopodobniej prędzej czy później, ale zostaniemy ukarani mandatem, który będziemy mogli opłacić za pośrednictwem portalu internetowego https://zaplacmandat.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Polecamy www.albar.krakow.pl. Świetna szkoła jazdy, w której pracują znakomici instruktorzy.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...