środa, 14 września 2016

Motyle 2016 rozdane - 13. edycja EFF Integracja Ty i Ja dobiegła końca

W tym roku odbyła się już 13. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja o czym pisaliśmy tutaj
To było kilka niesamowitych dni spędzonych w gronie cudownych osób, które energią mogłyby obdarzyć cały świat.
Działo się naprawdę wiele, a nam brakuje słów by to wszystko opisać.

Inauguracja na najwyższym poziomie…
Już pierwszego dnia organizatorzy zaskoczyli wszystkich spektakularną inauguracją. Na placu przed Koszalińską Biblioteką Publiczną goście mogli podziwiać występy grupy Jump Fire, grupy teatralnej Anonim i Antrakt z Pałacu Młodzieży, muzyków z Zespół Państwowych Szkół Muzycznych i wiele wiele innych.
Kilka chwil później w ramach inauguracji otwarta została wystawa Fotokonfrontacje 2016 (Galeria Region KBP), a Galę rozpoczęcia poprowadzili Angelika Chrapkiewicz-Gądek (Finalistka Miss Polski na Wózku 2013) oraz Dariusz Pawlikowski.
Tego dnia widzowie mogli również obejrzeć pierwszy film konkursowy pt. „Zanim się pojawiłeś”, który wzbudził wiele emocji i dostarczył wzruszeń.

Spotkania z filmowcami…
Jak co roku nie obyło się również bez spotkań z aktorami, reżyserami i jurorami Festiwalu. Na pierwszym takim spotkaniu, które poprowadził Wojciech Otto w kinie Alternatywa, Anna Duda-Gocel, Szymon Jan Sinoff i Jakub Maj opowiedzieli o swoich filmach. Zaś później w ramach spotkania "Filmowcy bez barier" Piotr Pawłowski miał okazję porozmawiać z aktorką i jurorka festiwalu, Grażyna Błęcka-Kolska, która między innymi przybliżyła kryteria uwzględniane podczas oceniania filmów walczących o statuetkę Motyla 2016. Oprócz niej na scenie pojawił się także Artur Dziurman, aktor i reżyser filmu fabularnego "Marzenie", który brał udział pierwszym bloku projekcji konkursowych oraz Wojciech Mecwaldowski – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Konferencja "Film, sport, niepełnosprawność"…
Tego samego dnia tyle, że w gościnnych wnętrzach Hotelu Gromada odbyła się konferencja naukowa pt. "Film, sport, niepełnosprawność" zorganizowana przez Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Koszalińską Bibliotekę Publiczną z Wydziałem Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej. Głównym jej tematem był sport osób z niepełnosprawnością, o którym mogliśmy posłuchać w wystąpieniach wszystkich prelegentów, a zwłaszcza w panelu prowadzonym przez Krzysztofa Głombowicza z udziałem niepełnosprawnych sportowców.

Festiwalowy Dzień Sportu...
Z racji tego, że w tym roku tematem przewodnim było   „Mistrzowie sportu, mistrzowie życia”, który nawiązywał do odbywających się równolegle z festiwalem Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, nie mogło zabraknąć spotkań z paraolimpijczykami, a także dnia sportu w Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie. To było pięć godzin emocji i prawdziwa sportowa integracja.  Zawodnicy AZS Koszalin zmierzyli się z Mustangiem Konin w meczu koszykówki na wózkach, a rugbyści klubu Balian z Rugby Club Koszalin. Widzowie mogli podziwiać również pokaz szermierki na wózkach i prezentację możliwości koszalińskich judo, a w przerwach między meczami ochotnicy mierzyli się w konkursach z nagrodami. Całemu wydarzeniu przypatrywała się Adrianna Zawadzińska – Miss Polski na Wózku 2016, która dopingowała wszystkich sportowców.

Spotkanie motywacyjne…
Ostatniego dnia Festiwalu w miasteczku pojawiły się piękne, mądre i odważne kobiety, które swoim uśmiechem i chęcią do życia mogłyby zarazić każdego pesymistę. Mowa oczywiście o Adriannie Zawadzińskiej – Miss Polski na Wózku 2016 oraz Angelice Chrapkiewicz-Gądek. 
Dziewczyny opowiedziały o swoim życiu, przygodach i celach, do których dążą za wszelką cenę. Spotkanie miało charakter motywacyjny, a jego głównym celem było pokazanie, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem i przeszkodą w osiąganiu sukcesów i spełnianiu marzeń.
To już koniec. Werdykt Jury...
Werdykt Jury i Gala wręczenia nagród zakończyła 13. edycję Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Laureaci odebrali Motyle 2016, a na koniec energetyczny koncert dał zespół Me Myself And I.
Jury w składzie: Wojciech Otto – przewodniczący, Grażyna Błęcka-Kolska, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jabłoński, Nidal Al-Dibs po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (7 filmów), dokumentalny (23 filmy) oraz amatorski (8 filmów) bardzo wysoko oceniło filmy „Zanim się pojawiłeś” oraz „Opiekun”, ale ze względu na ogromne różnice w produkcji w porównaniu z resztą filmów, widzieliby je bardziej w pokazach specjalnych.

W kategorii film amatorski – Jury pragnęłoby w przyszłości obejrzeć więcej tego typu filmów i oczekiwałoby większego zaangażowania w sferze idei i realizacji.
Motyl 2016 w kategorii film amatorski dla filmu „Tajemnice oceanu” w reżyserii Anny Radeckiej za ciekawe pomysły animacyjne i ogromny wkład pracy w procesie realizacji.

Ze względu na wielość filmów dokumentalnych w konkursie oraz wartość tych obrazów, postanowiono wyróżnić 3 z nich.
Trzecie Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Dobra dziewczyna” w reżyserii  Solveig Melkeraaen za podjęcie trudnego i złożonego tematu oraz nowatorski sposób ujęcia.
Własność: EFF Integracja Ty i Ja 

Drugie Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Baśka, kameruj!” w reżyserii Gabrieli Mruszczak za: naturalność, poczucie humoru, niebanalność i optymizm bohaterów oraz niepohamowaną wolność tworzenia.
Własność: EFF Integracja Ty i Ja 

Pierwsze Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Wytrwały Meia” w reżyserii Ricardo Koanuka za kreację bohatera: jego energię, radość życia i zwyczajną ludzką mądrość.
Własność: EFF Integracja Ty i Ja 

Motyl 2016 w kategorii film dokumentalny dla filmu „Wyślę Wam kartkę” w reżyserii Anny-Dudy Ziętek za piękno wewnętrzne głównej bohaterki, wrażliwość i kunszt realizacyjny autorów, a także za ukazanie pasji życia mimo wszystko.
Własność: EFF Integracja Ty i Ja 

Motyl 2016 w kategorii film fabularny dla filmu „Nena” w reżyserii Saskii Diesing za podjęcie kontrowersyjnego tematu, mądrość i subtelność w budowaniu relacji międzyludzkich oraz przekonującą wizję współistnienia życia i śmierci.
Własność: EFF Integracja Ty i Ja 

Nagrodę publiczności otrzymał film „Marzenie. Prawdziwa historia” w reżyserii Artura Dziurmana.

Nagroda specjalna Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych: film „Bracia” w reżyserii Szymona Jana Sinoffa
Własność: EFF Integracja Ty i Ja 

Nasze odczucia…
Z roku na rok Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja dostarcza nam coraz większych emocji. Cieszymy się, że już po raz trzeci mogliśmy uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Zawsze wracamy pełni energii i długo wspominamy czas spędzony w Koszalinie. Podczas Festiwalu poznajemy ciekawych ludzi i ich historie, które dodają nam siły i motywują nas do dalszego działania.
Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, dziękujemy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...