czwartek, 29 grudnia 2016

Niepełnosprawność i modeling. Czy jest to w ogóle możliwe?

Świat mody od zawsze kojarzony był z ludźmi, którzy są jak biała kartka. Idealni, piękni, bez żadnych defektów, dlatego też gdy modeling zaczął otwierać się na osoby z niepełnosprawnością wzbudziło to wiele kontrowersji i zburzyło panujące dotąd stereotypy.
Fot. Fundacja Jedyna Taka 

Świat mody bardziej otwarty…
Od pewnego czasu można zaobserwować, że świat mody powoli odchodzi od wizerunku idealnego piękna zapraszając do współpracy modeli "nieidealnych". Coraz częściej na wybiegach oprócz modeli uznawanych kiedyś za kanony piękna możemy zobaczyć modelki plus size oraz osoby z niepełnosprawnościami.
 
Fot. Anapt, Fundacja Jedyna Taka 

Organizowane są pokazy, w których biorą udział osoby poruszające się za pomocą wózka inwalidzkiego, weterani wojenni czy modelki z zespołem Downa. Wszystko po to by pokazać, że każdy z nas ma prawo do normalnego życia.

Ograniczenia są tylko w głowie…
Aimee Mullins, Melanie Gaydos, Debbie Van der Putten, Rebekah Marine, Katie Meady, Alex Minsky, Tan Cagler, Jillian Mercado, Madeline Stuart i wiele innych osób to światowe sławy, które pomimo przeciwności losu osiągają sukcesy w modelingu i nie tylko, łamiąc wszelkie stereotypy i pokazując na każdym kroku, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizowaniu się w życiu.
Ich sukces polega na tym, że akceptują siebie takimi jakimi są i nie wstydzą się pokazywać swojego piękna. Dzięki temu ich kariera bardzo szybko się rozwija. Angażowani są do największych kampanii, współpracują z najlepszymi agencjami mody i chodzą po największych i najsłynniejszych wybiegach.

Małymi krokami do celu…
W Polsce dopiero od niedawna zaczęto promować piękno osób z niepełnosprawnością organizując pokazy mody z ich udziałem, a także zapraszając ich do współpracy w kampaniach kosmetycznych czy społecznych.





















     Fot. Studio IP Pracownia Fotograficzna i Castingowa                                               Fot. What Katie Shot


Fot. Studio IP Pracownia Fotograficzna i Castingowa

Działania te, mimo, że mają wielu zwolenników i jest o nich coraz głośniej budzą jeszcze wiele kontrowersji, dlatego też na dzień dzisiejszy rynek zagraniczny niesie więcej możliwości rozwoju modelom z niepełnosprawnością.

Łamiąc stereotypy…
Nasza organizacja – Fundacja Jedyna Taka oprócz organizowania konkursów piękności i projektów mających na celu zmianę wizerunkową osób z niepełnosprawnością prowadzi także integracyjną agencję modeli Butterfly Agency Models.
Fot. Anapt, Fundacja Jedyna Taka 

Promujemy piękno niezależnie od motoryki modeli. Chcemy pokazać, że każda dbająca o siebie osoba interesująca się modą może rozwijać się w tym kierunku bez względu na sposób poruszania się czy komunikowania ze światem.

#pięknobezbarier…
17-18.12.2016 dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy zorganizowaliśmy Integracyjne Warsztaty #pięknobezbarier, których zadaniem było zwiększenie kompetencji zawodowych i integracja środowiska osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnością.
Fot. Studio IP Pracownia Fotograficzna i Castingowa

W warsztatach udział wzięło 10 modeli (5 pełnosprawnych i 5 z niepełnosprawnością) z Warszawy, którzy przez dwa dnia pracowali nad innymi zagadnieniami i ćwiczyli kolejne elementy pozowania.
Wśród nich znalazły się osoby, które na co dzień interesują się modelingiem i chcą się dalej rozwijać w tym kierunku, pokazując, że chcieć to móc.
Fot. Studio IP Pracownia Fotograficzna i Castingowa

Potencjał tkwi w każdym z nas…
W każdym z nas jest coś niepowtarzalnego. Tak jak nie ocenia się książki po okładce, tak nie powinno się oceniać ludzi po wyglądzie czy np. sposobie poruszania się. Piękno nie posiada żadnych barier, a niepełnosprawność nie może go definiować.
Fot. Studio IP Pracownia Fotograficzna i Castingowa

Więcej o warsztatach piękno bez barier na naszej stronie jedyna-taka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...