czwartek, 29 grudnia 2016

Nowe programy PFRON dla osób z niepełnosprawnością

16 grudnia Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podał informację o zatwierdzeniu trzech nowych programów. Zadaniem tych programów jest przede wszystkim podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
Program „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”
Celem tego programu jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w administracji publicznej oraz podwyższenie lub wzmocnienie kwalifikacji, które są niezbędne na tych stanowiskach. Dzięki tym działaniom pracę w administracji publicznej otrzymać ma 2500 osób z niepełnosprawnością.

Adresatami tych przedsięwzięć są Przedsiębiorstwa Państwowe, Jednostki Samorządu Terytorialnego, Instytucje Kultury oraz inne organizacje, wykonujące zadania związane z administracją publiczną.

Osoby, do których skierowane są działania muszą pozostawać bez zatrudnienia i posiadać orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Program Stabilne Zatrudnienie zapewnia również pokrycie kosztów dostosowania miejsca pracy do potrzeb uczestnika, zakupu oprogramowań, niezbędnych szkoleń czy dojazdów, a także dodatku motywacyjnego.

Aby przedsiębiorstwa angażujące się w ten program otrzymały pomoc muszą zapewnić beneficjentowi odpowiednie warunki pracy tj. wyposażyć stanowisko zgodnie z obowiązującymi normami, zapewnić warunki sanitarne, bezpieczeństwo oraz dostosować miejsce do niepełnosprawności pracownika. Zatrudnienie beneficjenta nie może być krótsze niż 12 miesięcy.

Źródło: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Program „Absolwent”
Celem programu jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, które posiadają wykształcenie wyższe.

Beneficjentami są osoby z ustalonym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, które są absolwentami lub realizują ostatni rok nauki w szkole wyższej.

Oferowane wsparcie dotyczy trzech obszarów:
  • Obszar A zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki zawodowej
  • Obszar B podnoszenie kwalifikacji tj. zdobycie uprawnień zawodowych, ukończenie kursów i szkoleń zawodowych i specjalizacyjnych, odbycie stażu aktywizacyjnego, 
  • Obszar C - wsparcie zatrudnienia i samozatrudnienie
Program w obszarze A gwarantuje poniesienie przez Realizatora wszelkich kosztów przeprowadzonych działań np. diagnozy sytuacji beneficjenta, wyznaczania i wdrażania ścieżki kariery, usuwania barier technicznych czy transportowych

Natomiast w obszarze B realizator ponosi koszty zdobywania uprawnień czy kursów i szkoleń zawodowych, a także zakwaterowania podczas ich realizacji.

W obszarze C finansowane są koszty stypendium stażowego, wynagrodzenia opiekuna stażu oraz koszty samozatrudnienia.

Adresatami są szkoły wyższe, organizacje pozarządowe i partnerstwa szkół wyższych z organizacjami pozarządowymi. Wnioskodawca będzie zobowiązany do wniesienia wkładu własnego, który jest wyznaczony w ogłoszeniu o konkursie. 

Źródło: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Pilotażowy Program „Praca-Integracja”Celem tego programu jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na rynku pracy tj. wypracowanie i wzmocnienie kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności pracowniczych, zmniejszenie barier związanych z mobilnością osób z niepełnosprawnością. Ważne również jest podjęcie i utrzymanie pracy przez uczestników, a także ukształtowanie pozytywnego wizerunku pracowników z niepełnosprawnością.

Beneficjentami mogą zostać osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, które nie są nigdzie zatrudnione, a wykazują gotowość do jego podjęcia.

Uczestnikami projektu mogą być przedsiębiorstwa, które spełnią odpowiednie warunki oraz organizacje pozarządowe realizujące zadania z PFRON.

Obszary wsparcia dotyczą rozpoznawania potrzeb, gotowości i przydatności na stanowisku pracy, a także organizowania indywidualnych i grupowych kursów oraz niwelowania barier funkcjonalnych i technologicznych u potencjonalnego pracodawcy. Ostatni obszar dotyczy budowania pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnością w miejscu pracy. 

Źródło: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Aktywizacja zawodowa szansą dla osób z niepełnosprawnością
Programy, któresą realizowane przez PFRON na pewno korzystnie wpłyną na kwalifikacje, kompetencję i wizerunek osób z niepełnosprawnością. Otwierają one szansę na rozwój i możliwość realizacji wielu osobom, które same nie poradziły by sobie na rynku pracy.
Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę http://www.pfron.org.pl/

Warto zaznaczyć, że opisane programy będą realizowane do 2020 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...