czwartek, 3 listopada 2016

Kobieta na wózku kontra stereotypy…

Ludzie niekiedy boją się osób z niepełnosprawnością, co wynika z tego, że tak naprawdę nic o nich nie wiedzą, a często nawet nie próbują się dowiedzieć. Niepełnosprawność dla wielu osób wciąż stanowi temat tabu. Mało się o nim rozmawia i raczej stara się go unikać. Zapomina się, że osoby z niepełnosprawnością to normalni ludzie, a przecież każdy człowiek pragnie być szczęśliwy, żyć pełnią życia, kochać i być kochanym – pomimo swoich wad i ograniczeń, które w jakimś stopniu przecież wszyscy posiadamy.
Monika z mężem Emilem (archiwum prywatne) 

Ludzka mentalność…
Istnieje wiele stereotypów na temat niepełnosprawności i chyba częściej dotyczą one kobiet niż mężczyzn. W naszym społeczeństwie utarło się, że kobiety z niepełnosprawnością nie są atrakcyjne i kobiece, nie podobają się innym, nie są zdolne do zawierania związków, rodzenia dzieci i ich wychowywania. Jednak ten sposób postrzegania kobiet z niepełnosprawnością jest mylny. Wbrew temu co mówią i myślą inny, laski te pokazują, że niepełnosprawność nie jest dla nich ograniczeniem i przeszkodą w dbaniu o siebie i spełnianie się zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Na ulicach można zobaczyć piękne, pewne siebie kobiety, partnerki, przyjaciółki, matki, żony i kochanki. 
Olga z narzeczonym Rafałem (archiwum prywatne)

Taki widok z pewnością budzi jeszcze kontrowersje, ale jest idealnym przykładem na to, że wszystko tak naprawdę dzieje się w głowie. Bo to, że ktoś porusza się na wózku czy komunikuje ze światem w innym sposób czyni z niego kogoś gorszego? Oczywiście, że nie, a kobieta pełnosprawna nie jest w niczym lepsza od kobiety z niepełnosprawnością.

Związek z kobietą z niepełnosprawnością…
Na temat kobiet z niepełnosprawnością krążą również stereotypy, że są one bardziej niż inne spragnione uczuć i w związku z tym dużo łatwiej się zakochują. Uważa się, że decydują się na związek z pierwszym lepszym mężczyzną w obawie przed samotnością. Niektórzy dziwią się też mężczyznom, którzy jako urodzeni wzrokowcy w pierwszej kolejności patrzący na wygląd, a dopiero potem na całą resztę, są zdolni do zainteresowania się kobietą na wózku, niewidomą, czy też niesłyszącą. 
Ola z narzeczonym Damianem 
Fot. Anapt, Fundacja Jedyna Taka 

Ludzie nie potrafią zrozumieć jak można zdecydować się na związek z kobietą, za którą w ich przekonaniu trzeba robić tak wiele rzeczy. Według większości kobieta na wózku nie upierze, nie ugotuje i na pewno nie wywiąże się z powinności małżeńskich, a przecież to nie na tym buduje się szczęśliwy związek. 
Julita z partnerem Rafałem
Fot. Anapt, Fundacja Jedyna Taka 

Ciąża i macierzyństwo…
Ciąża i macierzyństwo kobiet z niepełnosprawnością budzi zdecydowanie największe kontrowersje. Wizyta u lekarza kończy się zazwyczaj słowami, że skoro kobieta sama boryka się ze swoją niepełnosprawnością to jak poradzi sobie w wychowaniem dziecka. 
                                                                       Fot. Dariusz Gajko, Fundacja Jedyna Taka 

Lekarze często odradzają ciążę używając argumentów, które tak naprawdę nie są w niczym przeszkodą. Najtrudniej więc jest przełamać bariery tkwiące w ludzkich umysłach bo jak można być mamą będąc osobą z niepełnosprawnością? Uwierzcie, że można. Bo każda z nas ma prawo do macierzyństwa. 

Fot. Dawid Fuz, Fundacja Jedyna Taka 

Mama z niepełnosprawnością jest tak samo dobą mamą jak mama pełnosprawna. Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w byciu dobrym i odpowiedzialnym rodzicem. 
Fot. Anapt, Fundacja Jedyna Taka 

Niepełnosprawność nie jest wyznacznikiem piękna…
Mimo iż stereotypów dotyczących kobiet z niepełnosprawnością jest wiele, one pokazują, że jest zupełnie inaczej. Są piękne, mądre, szczęśliwe i wiedzą czego chcą od życia. Dbają o siebie, zakładają rodziny, pracują, wychowują dzieci i są przykładem na to, że chcieć to móc.

Fot. Dawid Fuz, Fundacja Jedyna Taka 



Tekst: Olga Fijałkowska, Fundacja Jedyna Taka 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...