środa, 1 marca 2017

Ważne zmiany w rozliczaniu PIT rencisty i emeryta!

Jak co roku, również w tym nastąpiły zmiany w rozliczaniu PIT dla osób z niepełnosprawnością. Od stycznia 2016 roku ZUS inaczej nalicza składki od umów zlecenia dla rencistów i emerytów, co trzeba koniecznie uwzględnić w rozliczeniu podatkowym. Do tej pory składki naliczało się tylko z jednej umowy, teraz natomiast są naliczane ze wszystkich. 

Jak było do tej pory…
Do końca 2015 roku składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe, czy wypadkowe były naliczane od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia tylko wtedy, gdy była to jedyna umowa do ubezpieczeń. W przypadku, gdy rencista posiadł umowę u innego pracodawcy, który odprowadzał składki, umowa zlecenie była zwolniona z prawie wszystkich składek ZUS, oprócz zdrowotnej. Warto również zaznaczyć, że wysokość wynagrodzenia nie miała tu żadnego znaczenia.

Obecnie…
W obecnym rozliczeniu podatkowym trzeba uwzględnić, że osoba na rencie czy emeryt w przypadku zawarcia jednej lub więcej umów podlega ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Sytuacja zmienia się dopiero, gdy łączna podstawa wymiaru składek ze wszystkich umów osiągnie poziom wynagrodzenia minimalnego, które w 2016 roku wynosiło 1850 zł. Dopiero w tym momencie kolejne zawierane umowy będą zwolnione ze składek społecznych.

Warto pamiętać…
Jeśli oprócz renty lub emerytury nie miałeś żadnych innych dochodów to nie musisz martwić się o rozliczenie PIT, ponieważ ZUS zrobi to za Ciebie. Dostaniesz PIT 40 A, który również trafi do Urzędu Skarbowego. Ci, którzy sobie dorabiali, (pomimo, że dostali PIT 40), oraz osoby, które pobierały pieniądze z ZUS nie cały rok i otrzymały PIT 11A, muszą rozliczyć się samodzielnie.

Do końca lutego 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał obowiązek sporządzenia i przekazania podatnikom imiennych informacji o wysokości dochodu, pobranej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu świadczeń emerytalno –rentowych ( PIT 40A/11A), zasiłków przysługujących z ubezpieczenia społecznego (PIT 11A), należności stanowiących prawa majątkowe z tytułu niezrealizowanych świadczeń w związku ze śmiercią świadczeniobiorcy ( PIT 11), bezegzekucyjnych potrąceń kwot alimentów, rent odszkodowawczych, oraz odsetek za opóźnienie wypłaty świadczeń (PIT 8C).

Jeśli jednak ktoś nie otrzymał jeszcze PIT-u, musi złożyć indywidualny wniosek o jego wydanie, a wtedy ZUS obowiązkowo musi go dostarczyć świadczeniobiorcy. Wniosek można złożyć w najbliższej placówce w formie pisemnej lub ustnej do protokołu.

Źródło: Skladki-ZUS-2016-emeryt-lub-rencista-na-zleceniu





2 komentarze:

  1. Najlepiej jeśli nie wie się jak rozliczyć PIT, jest skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Ja współpracuje z biurem PERFEKT z Krakowa i nigdy nie miałem żadnych problemów z rozliczeniem na koniec roku

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...